jessicaamal17 jessicaamal17
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

For every 2 hours, approximately $1,218 worth of product is sold to consumers. How much
money will the company for an entire month (30 days)?

Respuesta :

riddhireddyp
riddhireddyp riddhireddyp
  • 22-11-2020
876,960$
Hope this helps u
Answer Link
AltonF4
AltonF4 AltonF4
  • 22-11-2020

Answer:

If kept runing for 24 hrs a day, $438,480

Step-by-step explanation:

30 days=720 hrs

720hrs/2=360 (2hrs approximated time)

360 hours*$1218= $438,480 (Amount made in one month)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following units would be used for messuring volume?
Dina is H years old. Edward is 4 years older than Dina, and Sarah is twice as old as Dina .The expression H+H+4+2H gives the sum of their ages​
Which is harder: trombone or baritone? Reasons pls
Dave has a three-year college loan for 10,000 the lender charges a simple interest rate of 6% how much interest will he have to pay
Calling walk distance 15 miles in 6 hours work out average speed.
In the concentration camps, two people least likely to be executed were
How many numbers between 1 and 100(inclusive) are divisible by 3 or 10
Define all of the different changes of state and what the states they change to and form
anabolic steroids have no medicinal use. true or false
The molecule CCI4 contains one double bond and three single bonds. True or False