hudnell hudnell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hunter bought a package of 24 pencils for $3.12. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package.

Respuesta :

Jinglejangle13265
Jinglejangle13265 Jinglejangle13265
  • 23-11-2020

Answer:

24 divided by 3.12=7.69

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did the Dutch extract raw materials from their colonies in the East Indies?
what is the difference between the product of 19 and 3.6 , and thw sun of 2.87 and 3.5
Which best describes the process of radiation? A. Warm air transfers heat energy to cold air. B. Sunlight transfers energy to land, air, or water. C. Cold air t
Round these numbers to the nearest (I) 10 (ii) 100 (iii) 1000 (a) 948 (b) 1855 (c) 199 (d) 645 (e) 19897
The _____ tube brings a mature ovum to the uterus. fallopian ovarian Cowper
The Palestinian Arabs and Israel cannot agree on issues such as the borders of Israel or what to do with Palestinian refugees. These disagreements have ________
round six point nine five to one decimal place
what is a large lake in the south west corner of central america?
How did the Dutch extract raw materials from their colonies in the East Indies?
(2-3i)*(3+4i) perform following operations