celienmatta celienmatta
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 1 pear is 2 cents more than the cost of 1 apple.
Find the value of a and the value of p

Respuesta :

kithu13
kithu13 kithu13
  • 23-11-2020

If the value of apple = x

The value of pear = x + 2 cents

Answer Link

Otras preguntas

The chemical that promotes phototropism is
On steep slopes and mountains, ____ helps reduce erosion by creating level areas for crops. a. a shelter belt c. mulching b. strip cropping d. terracing
A 6.7 kg object moves with a velocity of 8 m/s. What's its kinetic energy? A. 214.4 J B. 167.5 J C. 53.6 J D. 26.8 J
Select all that correct answers- which three of the following were contributions of ancient Egypt? -hieroglyphics -bronze weaponry -365-day calendar -wheat
As we walk, we must make the pledge that we shall march ahead. We cannot turn back. There are those who are asking the devotees of civil rights, "When will you
How is this passage effective at conveying Roderick’s madness?
Which factor influences how people define their personal body image? 1.)the ability to maintain a healthy exercise plan 2.)the healthy choices they make while d
Answer the question below based on the periodic table entry for iron. What is the atomic number? 2 26 30 56
How can I find the volume of circular pool?
What inspired protesters to demonstrate at Tiananmen Square?A.the death of a popular political reformerB.the Chinese government declared martial lawC.Chinese so