shoneybear07 shoneybear07
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Isaiah paid 1.12 for a dozen eggs at his local grocery store what would he pay for 3 eggs

Respuesta :

BlueBunny926 BlueBunny926
  • 23-11-2020

Answer:

0.28

Step-by-step explanation:

Divide 1.12 by twelve to get how much each egg costs then multiply that answer by 3 to get 0.28 cents for each egg

Answer Link
keasiahilliard
keasiahilliard keasiahilliard
  • 23-11-2020
the answer is 28 cents
Answer Link

Otras preguntas

A solid figure has 5 faces, 8 edges, and 4 vertices. What figure is it?
A company sells cookies in 250-gram packs. When a particular batch of 1,000 packs was weighed, the mean weight per pack was 255 grams and the standard deviation
A circle has a radius of 25 centimeters and a central angle EOG that measures 100 degrees. What is the area of sector EOG? Use 3.14 for pi and round your answer
How Does Politics Affect The Lives Of People?
Which group of organisms in the carbon cycle converts carbon into a form that is available to primary consumers?
At 10 a.m., there were 12 people in a swimming pool. At 11 a.m., there were 27 people in the pool. What was the percent of increase in the number of people in t
Is the passage of dialogue written correctly or incorrectly? "Are you confident that the car can be repaired?" Dad asked. "Yes, it will only take a few days," s
what are the Muslim religious duties called
What is Pankhurst demanding?
what is spinal cord and how it is protected in the human body