dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

[tex]4(x - 8) {}^{3} - 18 = 846[/tex]​need help solving it
How many feet and inches is 151 inches
Which of these is a concept the Romantics valued? A. Science B. Imagination C. Imperialism D. Institutionalism
If Luke pushes his sister in a wagon down the driveway that is 14 meters long and it takes 22 Newtons of force, how much work did he do? 20 points !!
Why is it important to show respect to authority figures (teachers, staff, principals) even if you don’t like them?
The number of visitors is modeled by the expression 8100 times 3^m, where m is the number of months after the number of visitors was measured. Evaluate the expr
1. Which color is absorbed and which is reflected by the leaves of most plants? A. Green and violet are reflected; red is absorbed. B. Red and blue are absorbed
in the battle of the bands contest in how many ways can the four participating bands perform​
Who was Sacagawea? A. A leader. B. a shoper. C.A PRECHER. d.A TECHER.
Should animal testing be legal? Writing a essay