heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

Communism and socialism are largely based on the works of which economist?
In A White House Diary, where was Lyndon b. Johnson sworn in as President? a. in the hospital b. in the White House c. on the plane d. in the Senate
Eating breakfast helps to promote faster transmission across ___ between axons and dendrites, which are responsible for greater memory skills. a. synonyms b. sy
Can someone check my answer? There is a material on Earth that undergoes a very long, and sometimes violent, cycle. This material can begin as a solid on the s
pizza palace cuts a medium pizza into 8 slices.the same size pizza at pizza pioneers si cut into 16 slices.Jasmine ate 4 slices of a medium pizza from pizza pio
Brendan lives 2 miles closer to the library than Jamal does. Jamal lives 1 mile farther from the library than Aisha does. Jamal lives 3 miles from the library.
pleaseeeee help and help fast Based on his criticism of other pirates for their "hurry and hurry and hurry" attitude, what is true about Long John Silver?
In colonial America, enslaved workers who received manumission
is their a whole number by which you can multiply 14 to get 49
During the Cultural Revolution, why were people sent to “re-education” camps