aal67 aal67
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend $3.00 on 6 apples, what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Jinglejangle13265
Jinglejangle13265 Jinglejangle13265
  • 24-11-2020

Answer:

0.50 cents an apple

Step-by-step explanation:

Answer Link
usernamee16
usernamee16 usernamee16
  • 24-11-2020
well 3/6=0.50, so each apple is $0.50. hope this helped !
Answer Link

Otras preguntas

The officials in the House of Representatives serve two-year terms. True or False
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month
Due to recent drought, a farmer has lost quite a bit of soil on his fields because?
Who wrote the Declaration of Independence
A person running for political office is called a:
Twenty-four is what percent of 80
Senators who opposed United States participation in the League of Nations argued that membership in the organization would
recommend ways to deal with complainer in the workplace
How does A metaphor compare things?
Where is the topic sentence most frequently found in a paragraph? at the beginning of the paragraph in the middle of the paragraph at the end of the paragraph