oofcodybyrd oofcodybyrd
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Respuesta :

ashanty314492
ashanty314492 ashanty314492
  • 24-11-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

Answer Link

Otras preguntas

Discribe a Natural food
is 3, -3, 3, -3 a geometric sequence
Due to the environmental issues associated with __________ in Southeast Asia, governments are trying to limit the number allowed in the future. A. fish farms B.
Which of the following activities are prohibited by the Clayton Act when they lead to less competition? Each of these answers is correct. A firm acquires a majo
What country was blamed and ordered to pay for damages of the war? (World War 1) A. The Austrian-Hungarian Empire B. Germany C. Italy D. Japan E. None of the A
If n° = 64, what is the value of n?? Explain.
Describe, in your own words, what Descartes meant by his statement, “I think, therefore I am.” ?
Below is a schematic of a vapor power plant in which water steadily circulates through the four components. The water flows through the boiler and condenser at
Answer the following questions about the problem above. Write in complete sentences to get full credit. 1. What is the slope for section "b" of Mrs. Washington'
Dendrochronology involves dating of historic and geologic events through the study of: a.growth layers in shells. b.oxygen isotope profiles in glacial ice. c