aariciamills aariciamills
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

khalilalovejoy
khalilalovejoy khalilalovejoy
  • 24-11-2020

Answer:8 ounces more

Step-by-step explanation:Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2020

Answer: 8 ounces more

Step-by-step explanation: Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link

Otras preguntas

The U.S. government was given the power to tax income in the Late 1800s. Early 1900s. Early 1700s. Early 1800s.
Which type of subject is the underlined word in the following sentence? The team of cheerleaders prepares to perform a basket toss. A. singular B. plural C. com
Who were the major armored fronts of WW2?
Help with this question. Timed .
Which sentence in this excerpt from Susan B. Anthony’s “On Women’s Right to Vote” reveals the purpose of the speech? Friends and fellow citizens: I stand befo
Obesity often increases the likelihood of other lifestyle diseases. Which of the following occurs more frequently in obese people? A. hemophilia B. type 2 di
A jug holds 10 pints of milk. If each child gets one cup of milk, it can serve children. (Hint: 1 cup = 8 fluid ounces and 1 pint = 16 fluid ounces.)
June is usually very quiet, but she recently discovered a different side of herself. She was at the Mardi Gras and found herself swept up in the festivities, do
doscientos catorce+ trescientos quince
The federalists gained enough votes to get the constitution ratified when they promised this: