janelledabney
janelledabney janelledabney
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $2.60 to buy a 1/2 pound of gummy worms. How much would it cost to buy 2.25 pounds?

Respuesta :

akc0204588
akc0204588 akc0204588
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lucccyyyy
Lucccyyyy Lucccyyyy
  • 24-11-2020

Answer:It would cost $11.70 for 2.25 pounds of gummy worms.

Step-by-step explanation:

$2.60*4=$10.40 for 2 pounds

$2.60/2=$1.30 for 1/4 of a pound which is equal to 0.25

$10.40+$1.30=$11.70 for 2.25 pounds of gummy worms

Answer Link

Otras preguntas

The following data show the number of items in different shoppers' baskets at the health food store: 5, 1, 4, 3, 2, 3, 3, 4, 3 The data have been organized int
what is the property of the following: 4+(9+6)=(4+9)+6
3.6daL = ? gallons ????
who was an early church leader as well as a philosopher of his day
if you have 3/4 of an orange how many fourths do you have
Jonathan was walking through the densest part of the woods, whistling his favorite tune, when a bandit jumped out from behind a tree. "Your money or your life,
Find the greatest common factor 64,32
What is another way to name Plane P?
How to write the 21,400 in expanded form?
Who pushed the British out of Persia in the 1920s? Mahmoud Ahmadinejad Mustafa Kemal Ayatollah Khomeini Reza Pahlavi