TheImposterr
TheImposterr TheImposterr
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Write an equation to go with this situation. A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.

Write an equation to go with this situation A holiday meal costs 1250 a person plus a delivery fee of 30 class=

Respuesta :

2022110
2022110 2022110
  • 24-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Well x would be your per person so 12.50x + 30 or can be written as 30 + 12.5x

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true? An argument uses logic to show why your stand on an issue is the best choice. Spoken arguments follow a differe
What is the length of the longest side of a triangle that has vertices at (-4,2), (-4,5), and (3,2)
What is the phenotype of an individual who is heterozygous for dimples?
Read the following sentences: We were very disappointed that you only got an A on your spelling test. Could you not convince your teacher to invent new grades
_____13. In a Spanish magazine, you see an interview about one of the smash hits of the TV season, “Tú y yo.” The reporter (reportero) asks several of the acto
1 gallon to quarts in 3 pints of orange juice 1 gallon 3 quarts 7 pints pineapple juice 1 gallon 3 quarts 3 pints ginger ale what's the total measure of the pun
I will mark brainiest is my answer is correct?
100p for an answer pppllleeaaassseee
Equivalent fractions represent the same amount but the numbers are different. True OR False
eating a meal three hours prior to a sporting event can harm performance A true B false