jaelynb11 jaelynb11
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 bananas for $4.25. What is the unit price per banana?

Respuesta :

shaunakone shaunakone
  • 24-11-2020

Answer: 85 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
garzka25nfsd
garzka25nfsd garzka25nfsd
  • 24-11-2020

Answer:

$0.85 per banana

Step-by-step explanation:

if you can get 5 bananas for $4.25 then you need to figure out how much you need to pay for 1. To do that you go 4.25 divided by 5 which is .85. so thats your answer, you can cha]eck it by going .85 times 5 which will get you 4.25

Answer Link

Otras preguntas

what is 12.2billion divided by 3.8%
I need help on this question please help?
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
what is a 1/4 of ?/100
Please solve equations by completing square
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)