cemiledalgic cemiledalgic
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

The 24 stundas the students, except 2 went bowling. What is the total cost each student who went bowling paid $5

Respuesta :

vscochic27 vscochic27
  • 25-11-2020

Answer:

$4.40

Step-by-step explanation:

you do 24=5x-2 so first you do 24-2 and u get 22 so then divide that by 5 since they each pay 5. then u end up with 4 dollars and 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

What are the two main ways that minerals are classified? Question 2 options: chemical makeup and how they can be used how they can be used and how rare they are
Could Cortes have defeated the Aztecs if they had not been weakened by disease?
Read the quotes from a character in The Princess Bride. Which of the following statements is false about this character? As a child, I had simply no interest in
List an example of cyberbullying
What are the levels of organization in multi cellular organisms
These Are My Answers, Are They Correct ?
Who did play the role of peter pan in the peter pan movie?
What is the significance of the boundary of an electron cloud?
an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price
what is 162 1/10 of ???