genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

Just a few questions that I need help with. 1. Six of the 24 students in a homeroom have an electronic tablet. Predict how many students out of 200 have an elec
What was the outcome of the Seven Weeks' War?
What is the Galaxy we live in called?
how do I show six less than a quotient of a number and two equals fifteen
if you wanted to learn more about the genetic material of plant and animal cells, were would you look ? a. in the lysosomes b. in the nucleus c. inside the chlo
Which of these sentences contains a coordinate conjunction? A. Astronauts bounce about from wall to wall, flying! B. Weightlessness can sometimes be downright u
New research in CANCER! Yoga and meditation maintain the length of telomeres. Telomere shortening is responsible for aging and cancer
What's the opposite of the word Avatar
find the percent of this number 55% of 900
what is the sum of 3/8 and 1/16