hannahmarsh07 hannahmarsh07
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

A wholesale supplier sells 35 kg of apples for $140. How many kg of apples can you get with $160?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 21-12-2020

Step-by-step explanation:

Amount = 35kg * 160/140 = 40kg.

Answer Link

Otras preguntas

What does h(40) =1400 mean in terms of the problem ?
What is carbon capture and storage? (Select the best answer.) Question 1 options: The process of removing carbon from fossil fuels before they are burned The pr
round48.073 to the nearest hundredth
What happened in Malala's hometown after the earthquake?
$3000 deposit that earns 6% annual interest compounded quarterly ​
If Rebecca is traveling at 7 m/s east for 1 hour how much is Rebecca displaced
how does an equation show thw relationship between variables and other quantities in a situation​
I need help on number 1-6 My science homework is due Tomorrow
Evaluate the following expression: 24 ÷ 3 + 7 ⋅ 2 – 15 ÷ 5 + 6 ⋅ 2 A. 21 B. –31 C. 30 D. 31
The Bible speaks at length about slavery. Using the following passage (and others), explain the Bibles viewpoint on slavery. Is it strictly forbidden? Why or wh