jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

Please i need help jk im lazy ZZZzzzzzz
A suitcase marked at $40 was sold at $32. What was the percentage of discount for the suitcase?
What is the solution for -10 < x - 9?
four students wrote expressions using the variable t below. If t represents a positive integer, whose expression had the greatest value?
Decide if the following sentence is grammatically correct or incorrect. Je de temps en temps lis le journal. O Correct O Incorrect
Does anyone know the passwords for the flvs 6th grade 04.08 module four test part one and two And 04.11 segment one exam part one and two
Which part of the landscape painted by Wu Daozi, did the emperor admire and how long?
PLZ HELP I give brainliest if correct don’t answer If u don’t know plz help
A proton is projected toward a fixed nucleus of charge Ze with velocity vo. Initially the two particles are very far apart. When the proton is a distance R fro
Given the graphs of f(x) =x -7 and g(x) =-5x-1, what is the solution to the equation f() = g(x)?