Grdewjdihwcr Grdewjdihwcr
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for 3.60.Write and solve an equation to find how much molly paid for each apple.

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 22-12-2020

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

We know that Molly paid $3.60 for 8 apples, that means that $3.60 is consisted of 8 equal prices (each price is equal to the cost of one apple). From here we can make an equation.

Let "a" be the price of one apple, then

8a = $3.60

8a / 8 = $3.60

a = $0.45

Now we know that Molly paid $0.45 for each apple in the bag.

Answer Link

Otras preguntas

Sarah wrote that (3^5)^7 = 3^12. Correct her mistake. Write an exponential expression using a base of 3 and exponents of 5,7,12 that would make her answer corre
use this homophone pair in one sentence: forth, fourth?
Which pronoun best completes the sentence? How is the pronoun used? The coaches cancelled afternoon practice for __________ and the managers.
How do you solve x^2 plus 16x plus 63=0?
If Earth were twice as far from the sun, the force of gravity attracting the Earth to the Sun would bea. twice as strongb. half as strongc. one-quarter as stron
solve using logs 5^(3x-6)=125
For all x, (3x + 7)² = ? A. 6x + 14 B. 6x² + 14 C. 9x² + 49 D. 9x² + 21x + 49 E. 9x² + 42x + 49 Can anyone explain how to make it step by step?
Solve the quadratic equation by completing the square. (Enter your answers as a comma-separated list.)x2 − 6x − 27 = 0
Find the equation of the line that passes through the points (-800,200)and(-400,300).
How did Jefferson contradict himself?