shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation 6x + 30 - 4 / 2
Which of the following best describes nativism during the 1800s? a policy favoring native-born Americans over immigrants an interest in learning about the nativ
Simplify each expression c. 5 1/9 +8 2/5 d. -1.2+(-3/5)
Electric charge only has an amount. That makes it a
PLEASE HELP ME. I DESPERATELY NEED IT Write the point slope form of the equation of the line through the given point and slope: EXPLAIN PLEASE. STEP BY STEP
2. Which of the following are abiotic factors in an ecosystem? (Select all that apply.) animals light I minerals plants water
Can someone please help me with #44,45,47-50?
Find m angle 1 and m angle 2
many social problems are increasing day by day describe any four reason behind it.​
pls this is urgent!!!​