merlinnoodless
merlinnoodless merlinnoodless
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nicky bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much does one pair of jeans cost?
1. 0.4
2. 68.40
3. 214.20
4. 20
5. 23.80

Respuesta :

Bhipesh
Bhipesh Bhipesh
  • 22-12-2020

Answer:

5)23.80

Step-by-step explanation:

71.40/3=23.8

Have a nice Day , I would appreciate it if you could mark my answer brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Decide if you should use tú or usted when speaking to the following person.your mother's bosstúusted
Describe the processes required to transform a rock from....Igneous Rock Sedimentary Rock Igneous Rock​
What's the product of (3x^2y)*(-4xy^3)
Please complete the blank in the following sentence Within the a thick lining develops once per menstrual cycle. I SEASE IDONT IONOW Plz help it’s hard
Miguel started to run on a treadmill after setting Its timer for 61 minutes. The display says that he has finished 42% of his run. How many minutes have gone by
12(5 + 24) = 44 - (5 - 94) HELP
which expression is equivalent to 16+8 pls and thank you!!\ 4(4+4) 4(4+8) 2(14+4) 2(8+4)
Rewrite the expressions using the Division Sign and then as a Fraction: five divided by the sum of a and b
What should be added to both sides in order to complete the squar x2 + 12x + = 20 + 144 36 O 12 O 25 *​
Guys, again, you only have 100 points for you to answer my math word problem questions from my math homework package from The Hung Vuong Learning Centre Incorpo