jaytrent1 jaytrent1
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce can of Frozen orange juice costs $1.02. Give the unit price in cents per ounce

Respuesta :

yanayildiz
yanayildiz yanayildiz
  • 22-12-2020

Answer:

0.17

Step-by-step explanation:

6 Ounces = 1.02

1.02 / 6 = 0.17

0.17 cent/ounces

Answer Link

Otras preguntas

- Explain the metaphor the poet uses to describe the sunset in An Indian Summer Day on the Prairie​
A 59 kg physics student is riding her 220 kg Harley at 12 m/s when she has a head-on collision with a 2.1 kg pigeon flying the opposite direction at 44m/s. The
Find the Slope of the line that passes through each pair of Points.
what’s the formula for copper (I) phosphate
When x=8 and y=20. Find y when x=68​
Will give brainliest Why are the 4 functions of a business (procurement, marketing, management, and finance important to a business's’ success?
You are the administrator for the CorpNet domain. The CorpDC and CorpDC3 servers are the DNS servers for the domain. You are responsible for CorpDC, which resid
How did the American Revolution become a world war?
Using the high-low method, what is the variable cost? $2 per direct labor-hour $2.31 per direct labor-hour $.30 per direct labor-hour $3.33 per direct labor-hou
Solving linear equation 7-x=19