paulbaker38 paulbaker38
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sameen bought 215 pound of carrots for $6.60. At that rate, how much would 1 pound of carrots cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 22-12-2020

Step-by-step explanation:

215 pounds of carrots for $6.60

= 1 pound of carrots for $6.60 / 215 = $0.03 or 3 cents.

Answer Link
subsandwich subsandwich
  • 22-12-2020

Answer:

$0.03

Step-by-step explanation:

6.60/215=.03

Answer Link

Otras preguntas

Which laws or rules prevent or reduce injury in the event of a crash? A. Passing rules B. Signaling rules C. Impaired-driving laws D. Child seat laws
what was true mycenaen civilization
1. One half of a number added to a second number equals 4. One half of the first number decreased by the second number equals zero. Find the two numbers.
Identify the energy carrier molecule ATP and its importance​
II. Use the cues given to write correct sentences. 1. Many countries/ already using/ solar energy. .............................................................
Why Don't Birds Get Electrocuted When They Land on Electric Wires?
Given coordinates A(3,3),B(2,5),C(4,3) complete transformation. Complete double reflection over the lines y=2 followed by y=0.​
Can you do this questions pls?
Rewrite the sentences without the unnecessary works so you have the number of words in brackets.1. Everyone is invited to our New year's Party!(6 words)2.The An
true or false What makes marketing harder is that it is hard to understand the needs and wants of the customers. ​