krystalotaegui krystalotaegui
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food at the nearest store six Pazzo dog food cost $25.50 how much would Michael spend on five bags of dog food

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 22-12-2020

Step-by-step explanation:

Since 6 Pazzo dog food cost $25.50,

5 Pazzo dog food would cost $25.50 * 5/6 = $21.25.

Hence Michael would spend $21.25.

Answer Link
ajcukro
ajcukro ajcukro
  • 22-12-2020

Answer:

$21.25

Step-by-step explanation: $4.25 for each bag so $4.25 x 5= $21.25

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when an artist uses space?
what is the value for "x"?
Choose the correct form of the verb. Nosotros ____________________ para el examen. estudias estudia estudiamos estudian
El cerdo A) dice jii, jii. La vaca B) dice cua, cua. El pato C) dice oinc, oinc. El gallo D) dice quiquiriquí. El caballo E) dice muu, muu. match the correc
ground water is precipitation that seeps underground
Which of the following sets represents the domain of the function shown? {(2, 7}, (15, 13), (21, −4), (24, 18)} (5 points) {−4, 7, 13, 18} {(7, 2), (13,
which system for tax collection suggests that all states are equally important to the union
1 gallon - 1/4 - 1/8=
ANSWER ASAP!!!! The economy of the Soviet Union provided strong incentives for hard work and innovation. True or False
Every night Mary spends 3 hours doing homework, 30 minutes practicing the piano, and 35 minutes talking on the phone, what is the total number of minutes Mary s