jessieCochrane1600 jessieCochrane1600
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Adam says that to find the total cost of the rice, you should multiply 3.5 by $1.89. Do you agree? Explain your reasoning.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 24-12-2020

Answer:

$6.615

Step-by-step explanation:

Okay, does the value 3.5 represent the quantity of rice bought?

Let us assume this answer is yes, then we can go ahead and estimate the cost of the rice as

Total Cost =1.89*3.5

Total Cost =$6.615

Answer Link

Otras preguntas

what’s the oxidation number of p205
“My love is like a red, red rose” is a simile
Which of the following is a solution of y - x > -3? (6, 2) (2, 6) (2, -1)
true or false the shortest distance from the center of the circumscribed circle to the sides of the inscribed triangle is the circle's radius
who made the bible and why they made it
In the aftermath of the 2010 haiti earthquake, relief was slow in coming and looting was commonplace. for those who were caught stealing other people's possessi
Y y ​ =6x−30 =x 2 −18x+114 ​ if (a,b)(a,b)left parenthesis, a, comma, b, right parenthesis is the solution to the system of equations shown above, what is the v
Cloward and ohlin's theory of differential opportunity states that people in all strata of society share the same success goals but those in the lower class hav
Read the following statement. The figure is a triangle. What is the first step of indirectly proving this statement? Assume the figure does not have three sides
in order to know what people want to buy and how much theyre