briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!!! ASAP HURRY
Melinda needs 6 gallons of punch for her party. the grocery only sells quarts of punch. how many quarts will she need?
I need your badly please
Omer has 2 3/4 cups of dough to make dumplings. If he use 3/16 cup of dough for each dumpling how many whole dumpling can Omar make
Piaget's term for the knowledge that an object exists even when it is out of sight is ________.
write the fraction 7/49 in simplest form
Please need help on this!
As you just learned, in real ecosystems, trophic efficiencies usually vary from about 5% to about 20%. as a result, net production diagrams for ecosystems have
Just Q9 please x If u could help that would be great
how many copper atoms are in a pure copper statue with a mass of 103 kg?