PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

Scientists are not exactly sure when or where the first modern humans lived. true false
What is twenty-four subtracted from sixty-five.
what four substances are recycled during photosynthesis and cellular respiration?
Why is it important to save a print copy of electronic sources? a. because the publishers are typically not credible b. because these authors are more stringe
What can be considered a primary source??
What is x in x - 4 (x - 3) + 7 = 6 - (x - 4)
The ratio of protons to neutrons may vary but in a neutral atom the number of protons = the number of a. neutrons b. electrons c. positrons d. protons outside t
What times 5 equals 4
Immediately after throwing her new doll to the floor and breaking it, what emotion does helen feel?
Kasingkahulugan ng makitil