Detnevaeh Detnevaeh
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal and why? And find the unit rate for both if you wanna help pls

Which is a better deal and why And find the unit rate for both if you wanna help pls class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-12-2020

Unit rate = cost / quantity

Lower unit rate is better deal.

3.50/10 = 0.35

2.40/6 = 0.40

The original 10 for 3.50 is the better deal.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-12-2020

Answer:

As we know that

Unit = Rate/Quantity

[tex] \tt \: \dfrac{3.50}{10} = 0.35[/tex]

[tex] \tt \dfrac{2.40}{6} = 0.40[/tex]

The original deal was better because it was cheap than new deal.

Answer Link

Otras preguntas

what does 27.75n represent
verify the identity pre calculus
Compare and Contrast the authors isabel allende to gabriela mistral
At a store, the price of a bag of peanut is proportional to its weight.Harry buys a bag of peanut weighing 0.3 pounds for $0.96. What is the price per pound of
1) Over the past ten years more than two dozen athletes have died from the medical condition known as heatstroke. Heatstroke occurs when the body’s internal tem
What fanboys do I use for all of them hello plz it’s due tmr
Solve the problem using 6.2%, up to $128,400 for Social Security tax and using 1.45%, no wage limit, for Medicare tax. Kristy Dunaway has biweekly gross earnin
1 Which observation could lead to the conclusion that an object is nonliving? (1) It passes on hereditary information only through asexual reproductio
This Is 7th grade math need help
which expression is equivalent 2+3(x-6)​