ggggg222b
ggggg222b ggggg222b
  • 22-10-2016
  • Mathematics
contestada

FRUIT Patrick buys 12 bunches of bananas for $9 for the after school program. Use a ratio table to determine how much Patrick will pay for 8 bunches of bananas.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-10-2016
4:3
4 x 2 = 8 bunches of bananas
3 x 2 = $6
$6 is the answer
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 22-10-2016
ratio and proportion

price/quantity
9/12=x/8
3/4=x/8
times 8 both sides
24/4=x
6=x
cost is $6
Answer Link

Otras preguntas

what made mycenaeans rich
how did the assyrians rule their empire
Which of the following is an extinct group of mollusks related to today's chambered nautilus? A. trilobites B. ammonites C. foraminifera D. stromatolites
What is a soliloquy in a drama?
Which word has the same prefix as disrespect?
Which on is bigger 7/8 or 5/6
What is an enclosed body of coastal water that is a mixture of saltwater and freshwater called?
which philosopher had the most profound influence on Thomas Jefferson political thought
What are the three features that a-helices and beta sheets have in common
Without phloem, a plant would be unable to _____. absorb water from the soil take in sunlight from the sun transport food from its leaves