kate96summers
kate96summers kate96summers
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Emma decides to mix grades of gasoline in her truck. She puts in 6 gallons of regular and 14 gallons of premium for a total cost of $71.96 If premium gasoline costs $0.24 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

Respuesta :

diana789
diana789 diana789
  • 23-10-2016
The answer would be $91.96
Answer Link

Otras preguntas

A bag contains 12 slips of paper of the same size. Each slip has one number on it, 1-12. Describe an impossible event.
Does sit-ups reduce belly fat?
What are Some Euphemisms for Being Crazy?
i don't get area and the distributive property
A man stands on a cliff that 10m above the sea. He throws a stone vertically upwards with velocity 5ms^-1. The stone eventually lands in the sea, if the air res
Make the word "upheaval" in a complete sentence
Find geometric mean between 3 and 6
A machine does 1000 tasks in 4.3 x 10^-2 seconds. How much task will be done in 2 hours? Leave answer in scientific notation.
how can I use quarrelling in a sentence?
many colleges determine the number of full time students ,f,by using the formula f=n/15, where n is the total number of credits for each given semester if stude