Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

Which component of exercise primarily strengthens your heart? A.)flexibility B.)strength training C.) cardio D.) resistance training
What was the home state of great confederate commanders like Robert E. Lee and “stonewall” Jackson? A. Tennessee B. Kentucky C. New York D. Virginia Please h
Which of the following is a counterexample to the statement “All even numbers are divisible by 4”? 2 x 2 = 4 7 is not divisible by 4 8 is divisible by
Which equation shows the relationship in the table below?
Grant is rolling a standard six-sided number die 8 times. How many outcomes are possible?, PLEASE TELL ME HOW U DID IT THIS IS ALSO 25 points!!!
Given the polynomial function below,find F(-9). F(x)=-x^2-10x-2
Solve for d 6d -11/2 = 2d -13/2. Please answer quickly
What’s he answer to this
I need help please with the maths question
The temperature of a star is 6000K and its luminosity is 1000. Which type of star is it?