Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

What is 3.7 as a fraction
What were the differences between the Political and Radical Reconstruction strategies?
Which phrase best describes the US constitution
The study of human language includes the study of
What is 4/5 + 1/8 ? Add and simplify
write 968,000 in scientific notation
17x5 = (? +7) x 5 = (? X 5) + (7x5) = 50 + 35 = 85
Estimate the product by finding two numbers the exact answer is between 7×3,289
What is 4/5 + 1/8 ? Add and simplify
What did Spain hope to find in the Americas?