perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

A small cube is cut off from a larger cube as shown .What is the number of FACES and EDGES in the cut cube as shown?plz answer fast need it urgently​
Choose the wrong statements from the following: ? * 1 point Plants can get rid of excess water by respiration Many plant waste products are stored in cellular v
In the following problem, check that it is appropriate to use the normal approximation to the binomial. Then use the normal distribution to estimate the request
Two black-fur mice are bred, and have the litter shown below. What is the most likely explanation for the presence of the white-fur offspring?
Please answer this correctly
What does the phrase mean in English “Usted es muy amable”
In a circle of radius 25 inches, a central angle of 35° will intersect the circle forming an arc of length
The universe can be explored using visible and invisible forms of light. These dishes (that detect radio waves from outer space) are part of a much bigger teles
hi answer for this please
Which rule describes the translation? 5 B С (x, y) - (x - 8, y-3) O (x, y) — (x - 3, y + 8) O (x, y) = (x + 8, Y-3) O(x, y) = (x + 3, y + 8) B' A 5 D A D 5