Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

briefly describe the term indirect tax​
In the text, the author explains that science fiction is often created as a reaction to something happening in the world. How do we understand the world around
q(r) = r(squared)-3 q(-4)
please help, Solve the system of equations using elimination. −2x + 3y = 13 x + y = 11 (−5, 1) (−3, 3) (3, 8) (4, 7)
how do you cure amnesia
The 100-year old document was already_____ into numerous tiny pieces. de integrating or disinteresting
A bicycle is traveling at 16 miles per hour. How many feet will it cover in 35 seconds? Round your answer to the nearest tenth of a foot.
What are some advantages of Walmart purchasing established web businesses?
The length of a rectangle is twice the width. The area of the rectangle is 78 square units. Notice that you can divide the rectangle into two squares with equal
The equations and graphs of four linear functions are shown.