LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Identify the key features of laptop and tablet Next, discuss three important characteristics of each that might influence your decision
The Amboy Kennel Club has held an annual dog show for the last 42 years. During this time he winner of "Best of Show" has been an Alaskan Malamute 21 times, a
Can you explain and read this equation 2Mg + 02 —— 2MgO
external respiration takes place in?
Whatis the domain and range of f(x)=2[x-4]
The longer base of an isosceles trapezoid measures 18 ft. The nonparallel sides measure 8 ​ft, and the base angles measure 75 degrees. ​a) Find the length of a
The length of a rectangle is 1 ft more than twice the width, and the area of the rectangle is 66ft. Find the dimensions of the rectangle
Spain Italy and Greece are transitioning to a
Explain why the salt magnesium chloride (MgCl^2) has the formula that is does.Could magnesium chloride also be written as Mg^2Cl?​
what is the usual composition of acid etch?