mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Injections to the economy include consumption, investment, and government spending. a. true b. false
In texas, what is the most important power of the state comptroller?
Why did getting publicity help the union cause?
Which movement followed the Brown v. Board of Education decision?
The number that describes how closely a best-fit line models a set of data is called the
7.6g of sugar is needed for every cake made. How much sugar is needed for 10 cakes?
the term ___ refers to the relatively constant internal physical and chemical state of a living cell
What was the result of strikes by workers in northern industries during the civil war?
Identify this very common mystery mineral, which is almost always present in light colored rocks and sandstones: hardness of 7, no cleavage, exhibits conchoidal
Which economic system is driven by competition and became popular during the industrial revolution? a.socialism b.communism c.democracy d.capitalism?