morghantitus2
morghantitus2 morghantitus2
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2, then how many can you buy with $10?

Respuesta :

kai4762
kai4762 kai4762
  • 22-01-2021
the answer is going to be five
Answer Link
chihuahuaman27
chihuahuaman27 chihuahuaman27
  • 22-01-2021

Answer:

5 cans

Step-by-step explanation:

if each can is 2 dollars then you can divide that amongst 10 dollars to find that you can buy 5 cans

Answer Link

Otras preguntas

How is the underlined pronoun used in the sentence? The mail in the basket is for them
What was one goal of the Americanization movement during the Progressive Era? A. to make immigrants more loyal and moral citizens B. to increase support f
The English Bill of Rights directly influenced A) The Constitution B) The American Bill of Rights C) The Declaration of Independence D) The Mayflower Compact
In 1994, the United Nations sponsored a conference in Cairo to discuss _____. deforestation global warming overpopulation issues the Cold War
Generally speaking most Arab countries recognized the new country of Israel when it was established in 1948 and it was supported by the United Nations.
Though the armistice was in effect, how did the Allies still wage war on Germany?
Graph the relation {(5, 0), (0, 5), (5, 1), (1, 5)}. Is it a function? Why or why not?
What happens to kinetic energy of a snowball as it rolls across the lawn and gains mass
Use the word apprentice in a sentence about colonial jobs
Which of the following best illustrates a pair of sentences that are joined by an understood relationship? A. It rained for ten days and ten nights. Grandmothe