bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

The pair of coordinates that do not represent the point (5, 150º) is_______ 5,-210 5,210 -5,330 -5,-30
the following is the most reasonable weight in units of newtons for an average adult? 120 N 27 N 1000 N 603 N
Plz help me I don’t get it
Why was the European coal and Steel Community created check all that apply
Explain how the increased availability of books affected the behavior of individuals and groups
What was the name of colonists who supported the British Crown? Anglicans Patriots Loyalists Whigs
What is similar about the energy changes in the two reactions?
An area of specialization in applied psychology that is primarily involved in the treatment of less severe problems of everyday life (such as marriage counselin
#78 please explain work
Solve the inequality ||x-4|-2|<3