skyahchannel skyahchannel
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada


2) Aliyah had $24 to spend on seven pencils.
After buying them she had $10. How much
did each pencil cost?
Please help
I’m taking a test

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2021

Answer:

$2 per pencil

Step-by-step explanation:

In total the seven pencils costed $14 so 14 ÷ 7 = 2

Answer Link
Antwanfermin Antwanfermin
  • 23-01-2021
24-10=14
14/7=2
2$ per pencil
Answer Link

Otras preguntas

What is the LCM of two numbers of one number is a multiple of the other?Give an example.
An ideal, or perfect, place especially in social, political, and moral aspects is called __________. a. satire b. martyr c. utopia d. dystopia
is 12:30 equivalent to 16:40
What is 1/10 of 3,000
Under the Constitution of the United States, you may not be deprived of life, liberty, or property, without a. being suspected of a crime b. due process of la
Let t be time in seconds and let r(t) be the rate, in gallons per second, that water enters a reservoir: r(t)=700−40t. a) For 0≤t≤30, when does the reservoir ha
Write in expanded form 24.76?
Using digits 1-7 , create a 7 digit number that can be rounded to 6,300,000.
how would you forn a superlative for the adverb widely
two-thirds a number plus 4 is 7