ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = x2 – 12x – 29 f(3) = (x+ ?)+ ?
help needed asap please?
Just a question. Have you ever wanted to really talk to a person but you be scared that its going to go wrong because of past relationships?
What is 12% and 22% of 600 added together?
if caroline and sue___the salad, phil___the house a. prepares/ will decorate b. will prepare/ decorates c. prepare/ decorate d. prepare/ will decorate
In a biconditional statement, the output is true if at least one input is true. -true -false
Which of the following statements is generally true about change in the workplace ? a ) Most people accept change easily . b) Smart companies can avoid change a
Select the correct answer. Which inequality represents all the solutions of -5x + 5 ≥ 160 − 10x?
Claire, Joe's manager, is very busy this week in the warehouse. Joe is tasked with finding a place for some new deliveries but has a few questions to ask Claire
solve the equation[tex]log10 \: ( {x}^{2} - 4x + 7) = 2[/tex]​