Suzispangler6574 Suzispangler6574
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cost of cashews cost $2 more than peanuts. Gabriel orders 4 cans of cashews and 3 cans of peanuts the total cost was $56. Write an equation for the cost of peanuts

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 26-01-2021

Answer:

3x = 56 - (4x + 8)

Step-by-step explanation:

Let

Cost of peanut = x

Cost of Cashew = x + 2

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

Cost of peanut: 3x = 56 - (4x + 8)

Total Cost = Cost of Cashew + Cost of peanut

56 = (x+2) * 4 + x * 3

56 = (4x + 8) + 3x

56 = 4x + 8 + 3x

56 = 7x + 8

56 - 8 = 7x

48 = 7x

x = 48/7

x = 6.86

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIST Read the lines from "The Courage That My Mother Had." That courage like a rock, which she Has no more need of, and I have. Which sentence best explain
What ate the scope of population education???...​
The speed of light is approximately 3 x 10^8 km/s. Alpha Centauri is a red dwarf star which is approximately 4.2 x 10^13 km from Earth. How long would it take l
What does the honorary Roman title of "Augustus" mean? A exalted one B. chosen one C. treacherous one D. holy one
HELP AND I WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT LOOK AT THE PICTURE​
Nicola went to Italy she changed €800 into the exchange rate is £1 = 10 40 change €800 ​
How far is Goliad from the Alamo
What is lunar new year,?
solve the inequality and how do I graph help pls
Please help me to answer this questions 1. What...... Mary for her birthday? A. About buying B. Shall we buy 2.one argument............ Not smoking is that you