babylindsey2464 babylindsey2464
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beef cost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearest cent?


$0.09

$0.31

$1.05

$1.46

$10.99

Respuesta :

emilieh19 emilieh19
  • 25-01-2021
$0.09 per ounce Because there are 16 ounces in a pound, 3.4 pounds is 3.4(16) = 54.4 ounces. To find cost per ounce, divide the cost in dollars by the number of ounces
Answer Link

Otras preguntas

5x - 3(2x-4) is equivalent to 12 - x
why do single issue parties tend to be short lived
What is 83 tenths in lowest term
A gardener installed 42.6 meters of fencing in a week. He installed 13.45 meters on Monday and 9.5 meters on Tuesday . He installed the rest of the fence in equ
50 POINTS!!! PLEASE ANSWER!!! Can a possessive pronoun be used as a direct object, indirect object, or object of a preposition?
5 pairs of insulated gloves costs 29.45 what is the unit price of the pairs of gloves
how many ounces in a liter
list the square numbers less than 90 and greater than 50
Who was a colonial-era minister known for religious tolerance?
What is the slope of y=7-3x