lasheagirl902 lasheagirl902
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rates. 4 ounces for $5.89

Respuesta :

lenpen
lenpen lenpen
  • 25-01-2021

Answer:

Around $1.47

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you need to have a denominator of one. (5.89/4 = x/1)

All you have to do is divide 5.89 by 4 and you get 1.4725 and if you round that to the nearest 100th place you get 1.47.

So 1 once cost $1.47

I hope this helps, and have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

Find the domain of each rational expression. f(x)=5x-7/4
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
what is a closed-ended question?
what is the possessive case?
Find the domain of each rational expression. f(x)=5x-7/4
Calculate the slope of a Line that intersects point (6,2) And ((-4,-3). A.1/2. B.2/3 C.4/5. D.7/8. For me the answer are a. Please help me.
The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
Homophones ~~~ a) a female sheep / an evergreen tree b) sandy shore / kind of tree c) guided / a metal d) opens lock / harbour e) flat land / joiner's tool f)
What expression represents the number of squares in terms of the figure number?