sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A cylinder has a radius of 30 ft and a height of 19 ft. What is the exact surface area of the cylinder?
a charge of 90 C passes through a wire in 1 hour 15 minutes . what is the current in the wire
The diagram below shows the graph of which inequality?
How do you write 7.8 x 10squared in standard form
how do i find the perimeter of the triangle with vertices at three points (0,1),(2,1), and (0,3)?
Alicia has a gold bracelet and a silver bracelet. She has a black ring, a blue ring, a brown ring, and a white ring. She also has a gold necklace and a silver n
2x squared + 9x=-5 i need to solve for x
A candy machine is filled with candy. The weight of the candy can differ from the desired 84 ounce weight by no more than 0.5 ounces. Solve the absolute value e
A juice pitcher holds 1.5 gallons of liquid. How many 8-ounce glasses of juice can be poured from a full pitcher? (1 gallon = 128 ounces) explain by describing
Find the other endpoint of a line segment with the given midpoint and one endpoint. midpoint (11/2,17/2) and the endpoint is (2,9)