163170 163170
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $10 to get into the dance and snacks are $2 each. If you have $30 to spend, how many snacks can you buy?

Respuesta :

kieraclarke345
kieraclarke345 kieraclarke345
  • 25-01-2021

Answer:

10 Because if u do 30-10=20 and then 20÷2= 10

Answer Link

Otras preguntas

Why did industry develop in Northern France
How did World War I contribute to Europe’s economic weaknesses leading up to the Great Depression? A. European natural resources had been completely exhaus
How to solve natural log equations without a calculator?
What did the lend-lease program do?
Commercial fishing off the coast of New England concentrates on __________ and __________. a. lobster, cod c. salmon, cod b. lobster, crab d. cod, squid
Which of the following describes a major cause of the rise in Islamic fundamentalism during the Cold War? A. Middle Eastern Muslim countries experienced an
in act 2 of hamlet what does the queen believe caused hamlet to go insane
In an episode of war by stephen crane how does the lieutenant react to being injured
In research that investigated the jobs available to high school grads, six "new basic skills" were found to be necessary for job success. if harjeet is a young
What happened in american factories during world war 2?