caidenmoseley3 caidenmoseley3
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy meat at 43.75 for 5 pounds,find the unit price of meat how much would 7 pounds cost

Respuesta :

weloveliberty weloveliberty
  • 25-01-2021
Each pound is 8.75
So 7x8.75=$61.25
Answer Link

Otras preguntas

ff you had a 30-pound barbell at home and you wanted to compare your muscular endurance to your younger brother's, which method would be the BEST to use?
Age, gender, species, breed, and reproductive status describe the animal's A. disease state.   B. diagnosis.   C. signalment.   D. prognosis
Electron corp. purchased proton corp. by buying all of its assets and ownership equity. this is an example of a(n) ________. a. joint venture b. divestm
Can I get some help on putting these in better sentences
Goals that someone else sets for you are more motivational than goals you set for yourself.​ question 1 options: a. True b. False
Why was 1968 a year of turmoil in US history?
La senora Gomez_____ el coche(conducir) Yo no______ e ese hombre.(conocer) Talia_______ el color de los ojos(saber) Por que no_____ el gracias?(decir)
How many 3-digit numbers have a first digit which is triple the final digit?
While two forces act on it, a particle of mass m=3.2kg is it to move continuously with velocity (3m/s)i - (4m/s)j . one of the forces is F1 = (2N)i + (-6N)j . w
What do positive foreign relations between nations typically promote?