smithziven18 smithziven18
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, 8 oranges cost $4. What is the cost for 9 oranges

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

First you find the cost of each orange

4 divided by 8 = 0.5

so if each orange is $0.5 you can multiply it by 9 which is the amount of oranges there are

9 * 0.5 = $4.50

Answer Link

Otras preguntas

find the slope between the points (-4,5) and (-8,-5)​
What is the value of the expression below?(9-3)+4(6-7)-7 -1720 ​
use the word immoral in a sentence
6. Which type of outline are most likely to be used first when preparing to write a paper OA, a final outline OB. a sentence outline OC. a paragraph outline OD.
Please answer it correctly please I need it today show work please : (
Can you please help me with all of this
What does Morgan Friedman mean, by “inflation is like taxation without legislation”
Hari ini begitu sibuk kerja dan juga cuaca nya sangat dingin namun tidak pantang menyerah dalam pekerjaan
help fast plz thank u all ​
I need help answering answers for my work