53911
53911 53911
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

John went to McDs and bought 6 burgers. The total cost of the burgers was $8. Write an equation for the price of a single burger. Use p as the variable.

Respuesta :

s403167
s403167 s403167
  • 26-01-2021

Answer:

1 burger = 1.33$

Step-by-step explanation:

Answer Link
gia23760
gia23760 gia23760
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

8 / 6p = 8

p = 1.34

Answer Link

Otras preguntas

What do all flexible objects have in common?
3.006 rounded to the nearest tenth
A milk container's capacity is one gallon. How many cups would be equal?
Shawn evaluated the algebraic expression x divided by 4 for x = 12 and gave an answer of eight. What was his error? What is the correct answer?
What is nearest tenth of 20.25?
chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
which of the following is a solution to the equation 16=4x - 4 ? a. -5 b. -4  c. 5 d. 16
Is a carbohydrate or a lipid more likely to be a good source of energy for an organism? Why?
chromosomes move to the middle of the spindle during what phase
Write a fraction that is equivalent to a terminating decimal between .5 and .75