201109222 201109222
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Gallagher pays $9 for a pack of 36 cupcakes for her son's birthday.

How much did each cupcake cost? (What is the unit rate?)

Respuesta :

arianhemmat91 arianhemmat91
  • 26-01-2021

Answer:

4 for each cupcake.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What value of c makes x^2 +5x+c a perfect square.
6^x+8=17^2x-2 can I have help
simplify the expression. 3 square root 5/64
how do sieve tubes elements group to make sieve tubes
Can you answer these? I don't understand this part either. Thanks
a bottle contains red marble and blue marbles. a marble is chosen at random and not replaced. then a second marble is chosen at random. determine the probabilit
for what value of x is the rational expression below equal to zero 20+2x/5-x
The graphs Ax + By: 18 and Ax - By: 6 intersect in (3,-2). He finds A and B.please I thank you much...:)
A potter use 3/5 of a pound of clay to make a bowl.How many bowls the potter make from 10 pounds.
16 raised to the second power + X raised to the second power = 30 raised to the second power. QUESTION: What does X equal?