willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

World war 1 ended these three empires. Austro-Hungarian Baltic Ottoman Russian Soviet
If x = 17 cm and y = 8 cm, what is the length of z? A. 13 cm B. 19 cm C. 14 cm D. 15 cm
what is the pathogen's common name?
When exercising, it’s important to consider body temperature and dress appropriately. If the body temperature drops too low, interfering with the body’s ability
According to Erickson which major challenge is faced by young adults
ASAP what are the zeros of the polynomial function f(x)=x(x-4)(x+9)a. 0,4,-9b. 1,-4,9c. 0-4,9d. 1,4, -9​
1/10 of the trees will be oak,3/10 will be pine ,and 2/10 will be willow what is the whole number
Spanish homework help
What is the role of the digital cinematography Shoot the video Direct the actors Edit the video Create the special effects All of the above
Gina knows that her dad has epilepsy and has occasional seizures. When her dad has a seizure, she responds with appropriate first aid. The seizure lasts for 2.5