lalagirl55 lalagirl55
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.98 per pound. How much would it cost
to purchase 5.5 pounds of apples?

Respuesta :

LostintheClouds
LostintheClouds LostintheClouds
  • 26-01-2021

Answer: $5.39

Step-by-step explanation:

0.98 x 5.5 = 5.39

Hope this helped ! :)

Answer Link

Otras preguntas

To determine your specific impacts on the environment, you can ________. (A)measure local air pollution and its impacts on your health (B)calculate your ecolog
Select all of the choices below that occur in, or are true about, MITOSIS (select all answers that are correct) A. Pairing of homologous chromosomes B. Extensi
Simplify [4a^(-6) b^2]^(-3) write your answer using only positive exponent
Using the conversion factor convert 1.56 ng NH3 to moles.
Which of the following best describes or defines a personality disorder? An enduring and rigidly pervasive pattern of behavior and experiences that is stable th
Evaluate the following expression. 6⋅2+1296
To be considered a living thing, an organism must be able produce oxygen. increase in size. C. adapt to change. D. move independently.
Approximately how much of the ozone layer over the South Pole has been depleted? Select one: a. 25% b. 50% c. 75% d. 90%
For which nonnegative value of x is the expression 5+x ——— 25-x^2 undefined? please explain steps and what the question m
pls send me step by step pic​