Re156747
Re156747 Re156747
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 40-pound bag of dog food costs $38. How much does the dog food cost per pound?

Respuesta :

Adrianna2421
Adrianna2421 Adrianna2421
  • 26-01-2021
$0.95 I think... all u need to do is divide the $38 by 40 and you’ll get $0.95 as the answer
Answer Link
sharrell21
sharrell21 sharrell21
  • 02-03-2021

Answer: 1,520

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Question Write the sentence as an inequality. A number t multiplied by −4 is at least −25
Which best summarizes American economic issues at the end of the 1920s?
A board is 65 inches long into two pieces, so that one piece is 7 inches shorter than twice the length of the other pieces. Find the length of two pieces
14/3, 343/32, 26/3 all in its simplest form
i need help with this question please i beg
What aspects of Greek government and society can be seen in this image? Help!
How many sides does a polygon have if the sum of the interior angles is 360
I need HELP!!! What kind of external conflict is the sentence an example of?
write a note on malayalam
3. Kyle and Michael a rup a lap around a track. Kyle gets a 50 a meter head start and runs 3 meters per second. Michael runs at a speed of 4 meters per second.